Nový uživatel? Registrace | Přihlásit se
aktuálně  dv  top  dv  hot  dv  komentáře  dv  tagy  dv  populární tagy  dv  ATP / WTA top 20  dv  naši na ATP / WTA  dv  kam za tenisem  dv  
výsledkynaši v akcitenisové kartičkysoutěžmoje hvězdavědomostiturnaje
aktuálnětophotkomentářetagypopulární tagyATP / WTA top 20naši na ATP / WTAkam za tenisem
Tenisové rakety Tenisové oblečeníTenisové botyTenisové taškyTenisové míče
nabídkavýsledkyžebříčkykdo a co?breakpointydiskuseL!VEhistorietiketychallengeduelprasátkochallenge turnajdeblíktipovačka
seznam albkomentáře
videakomentáře
kompletní seznamnový inzerát
Prahastředočeskýjihočeskýzápadočeskýseveročeskývýchodočeskýjihomoravskýseveromoravský
Prahastředočeskýjihočeskýzápadočeskýseveročeskývýchodočeskýjihomoravskýseveromoravský

Články


  Aktuálně Top Hot Videa  

Český tenis na univerzitách v USA: Dominik Bartoň

napsal briza 16.01.2020

Protenis ve spolupráci s agenturou Stipendia.cz pravidelně přináší našim čtenářům příběhy českých tenistů na univerzitách v USA. Tentokrát jsme měli možnost rozhovoru s Dominikem Bartoněm, v současné době studentem University of North Florida.

Dominik Bartoň

Dobrý den, Dominiku, než se dostaneme k Vaší cestě za studiem a tenisem za oceán, můžete nám popsat Vaše tenisové začátky?
Moje rodina, především z tátovy strany a obzvlášť můj taťka, který je neuvěřitelně ctižádostivý a soutěživý, miluje jakýkoliv sport. Takže u mě bylo předem dáno, že se už od mládí budu pohybovat ve sportovním prostředí. Sport mě provází celým mým životem a musím říct, že chci, aby to tak zůstalo. Odmalička jsem zkoušel snad každý sport, co mi byl dostupný. S tenisem, který mě bavil ze všech sportů nejvíce společně s fotbalem, jsem začal asi v šesti letech. Dovedl mě k němu taťka, protože v mládí tenis také hrával. Ve věku kolem patnácti let jsem se rozhodoval, kterému ze sportů dám přednost. Rozhodl jsem se pro tenis, a přestože jsem chtěl s tímto sportem již několikrát skončit, tak stále hraju a jsem za to rád.

Český tenis na univerzitách v USA

Co ovlivnilo Vaše rozhodnutí odejít studovat do USA?
Během prvních dvou let studia střední školy jsem o možnosti studia v USA ani nevěděl, natož abych nad tím uvažoval. Pak jsem se o této variantě pomaturitního vzdělávání dozvěděl od mých kamarádů, kteří se již pro studium v zahraničí rozhodli. S blížícím se koncem studia střední školy bylo potřeba se zamyslet nad tím, co dál. Začal jsem se zajímat o vysoké školy v ČR, ale cítil jsem, že chci zkusit něco jiného, něco zajímavějšího. Jednoho dne jsem měl možnost zúčastnit se přednášky agentury Stipendia.cz, která mi přiblížila, co obnáší se dostat na vysokou školu do USA. Zaujalo mě to natolik, že jsem se o to zajímal čím dál tím víc a začal jsem se připravovat na to, abych se do USA dostal. Moji rodiče mě podporují ve všem, co dělám, takže byli pro mě největší oporou. S celým procesem mi pomáhala právě zmíněná agentura Stipendia.cz, takže vše šlo velice hladce a bez jakýchkoliv problémů.

Český tenis na univerzitách v USA

Můžete popsat, jak probíhala Vaše příprava na přijímací řízení a popřípadě něco doporučit ostatním studentům?
Co bych doporučil z vlastních zkušeností, je začít co nejdříve s přípravou. Pro mě byl test SAT jedna z nejtěžších zkoušek. Na matiku jsem se já osobně učil z předešlých testů, takže jsem věděl, jak to bude vypadat a co vyžadují, plus jsem ještě chodil 2× týdně na doučování. Doporučení pro angličtinu je číst! Jakékoliv zprávy v angličtině, články apod., protože to je u SAT a TOEFLU ta největší a nejdůležitější čás­t.

Jakým způsobem jste vybíral vhodnou školu a co jste při výběru zohlednil?
Měl jsem poměrně dost nabídek od univerzit z různých částí USA, ale můj sen vždy byl žít nějaký čas na Floridě, takže jsem se zaměřoval právě na školy v této lokalitě. Z velké části jsem musel zohlednit výši stipendia, protože vysokoškolské studium v USA je velice finančně náročné. Další věc, na co jsem se zaměřoval, bylo určitě to, co se dá na daných univerzitách studovat a dělat ve volném čase. Také mě zajímala akademická úroveň školy a kvalita tenisového družstva, abych se mohl stále zlepšovat. Postupně jsme tedy s paní Monikou Mertovou vybírali školy dle mých preferencí a rozhodl jsem se pro University of North Florida. Byla to dobrá volba.

Český tenis na univerzitách v USA

Popište nám prosím Vaše studijní začátky za oceánem. Jak Vás přivítalo tenisové družstvo?
Začátky jsou většinou těžké, ale pokud jste odhodláni vydržet první 3–4 měsíce, potom už si myslím, že to je v pohodě. Škola byla zpočátku hodně těžká, protože jsem se učil nové věci, a ještě k tomu v angličtině. Hodně času jsem trávil ve studovně a učil se. Druhý semestr už byl lepší, protože jsem věděl, do čeho jdu a co mám očekávat, má angličtina se také za tu dobu o hodně zlepšila, takže jsem se mohl soustředit více na učivo, než jen na porozumění a překlady veškerých materiálů. Co se týče týmu a trenérů, tak to jsem měl opravdu štěstí, protože jsem narazil na super partu, se kterou máme stejné zájmy a cíle. Navíc máme trenéra a asistenta trenéra, kteří rozumí tenisu a umí mi pomoci v neustálém zlepšování. Spolužáci ve škole se každý semestr mění a upřímně, moc si jich nevšímám, protože se snažím vždy vzít z každé hodiny co nejvíce, ať mám potom lehčí učení na testy. Učitelé jsou z velké části velmi vstřícní a chtějí být nápomocní. Obzvlášť pokud narazíte na učitele, který má rád sport nebo dokonce přímo tenis. Ubytování jsem od prvního roku měl zařízeno od trenéra. Bydlím v apartmánu v centru města, který je velmi blízko školy. Co se týče stravy, tak snídaně a obědy mám ve školní jídelně, kde je k dispozici „Allyoucaneat“. Večeře si většinou vařím sám. Mimoškolní hodiny trávím většinou na pláži, odpočinkem, věnuji se jiným sportům, chodím často fandit mým kamarádům z jiných sportovních odvětví, když mají zápas. Nyní je už i prostor na společenský život…

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?
Tohle je pro mě vždycky ta nejtěžší otázka. Určitě chci úspěšně dokončit bakalářské studium University of North Florida, protože jsem tady spokojený. Pak se uvidí, co bude dál. Myšlenek mám spoustu, ale rozhodovat se budu podle situace a podle toho, co budu cítit, že je nejlepší a nejzajímavější.

Dominiku, děkujeme za rozhovor, přejeme pevné zdraví a hodně úspěchů ve škole a na tenisových kurtech.


Agentura Stipendia.cz nabízí své služby na českém trhu již od roku 2005 a od samého počátku její činnosti je jejím hlavním cílem zajistit svým klientům studium na univerzitách v USA s možností získání sportovního nebo akademického stipendia. Během této doby se agentuře Stipendia.cz podařilo zajistit studium v USA stovkám spokojených klientů nejen z ČR, ale z celé EU, z nichž velice významné procento tvoří právě vyznavači bílého sportu. Nespornou výhodou pro práci agentury Stipendia.cz je osobní zkušenost s americkým univerzitním systémem a s možností využití stipendia. Veškerá činnost agentury směřuje především k tomu, aby bylo vyhověno konkrétním požadavkům klientů ohledně budoucího studia, tzn. studijního oboru, umístění univerzity, výše stipendia, sportovních možností, aj.

Kontaktní informace:
Ing. Monika Mertova, MBA
agentura Stipendia.cz
Mahenova 6B
Brno 602 00

Czech Republic
Tel: 00420 608765674
E-mail: info@stipendia.cz
www.stipendia.cz

21Odeslat článek emailem    Facebook    TwitterPOSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJHRANĚJŠÍ VIDEA (14 dní)