Šátral odvrátil 5 mečbolů v řadě a postoupil v Bratislavě do druhého kola

napsal briza 12.11.2015

Jan Šátral (1990, ATP 240) v prvním kole challengeru v Bratislavě dotovaném 85 tis. EUR porazil domácího Jozefa Kovalíka (1992, ATP 234) 6:7(3), 7:6(8), 6:4. Šátral čelil v tiebreaku druhého setu 5 mečbolům soupeře v řadě za stavu 1:6. Až ve třetím setu se někomu z hráčů podařilo brejknout servis soupeře a byl to Jan Šátral, který Kovalíkovi vzal servis za stavu 4:4 a následně zápas doservíroval. V dalším kole Honzu Šátrala čeká druhý nasazený Ukrajinec Marchenko (1987, ATP 86). Do druhého kola postoupil i Radek Štěpánek a Lukáš Rosol.

Jan Šátral

Úterní výlet do Bratislavy nabídnul velkou porci tenisu. V Bratislavě se hraje stovka mužů a pětadvacítka žen.

Vrcholem dne byl zápas Šátral – Kovalík 6:7(3), 7:6(8), 6:4
Neviděl jsem Šátryho hrát ostrý zápas půl roku a musím říci, že se zlepšil. Celkově působí na kurtě klidněji a více sebevědomě, úderově výrazně zrychlil forhend a výborně servíruje.

Zápas s Kovalíkem byl velice zajímavý. Hrálo se na NTC v Bratislavě na centru, který je z tamnějších kurtů nejpomalejší. I přesto oba dělali spoustu bodů servisem. Kovalík i Šátry měli procento prvního servisu kolem 70%, Kovalík dal 15 es, Šátry 17.

Za celý zápas si Šátry vypracoval 2 brejkboly na servis Kovalíka a ten druhý proměnil za stavu 4:4 ve třetím setu. Kovalík měl na Šátryho za celý zápas pouze jeden brejkbol.

Kovalík je neskutečně fit, výborně se pohybuje, hraje blízko základní čáry a snaží se hrát agresivně. Šátry hraje to svoje, snaží si forhendem udělat tlak a pak se uvidí.

Šátry odvrátil 5 mečbolů v řadě za stavu 1:6 v tiebreaku druhého setu. Kovalík mečboly nehrál tolik agresivně a nechal Šátryho hrát.

Výborným momentem byl setbol Šátryho za stavu 9:8 v tiebreaku, kdy zahrál vítězný úder bekhendem po lajně a míč dopadl někam k základní čáře. Rozhodčí zahlásil out, ale Šátry vyzval jestřábí oko a to ukázalo míč na lajně. Na NTC v Bratislavě na centru je jestřábí oko, takže se může využívat i během tohoto challengeru.

Šátry se na jestřábí oko moc těšil už před zápasem. Při zápase si to hodně užíval a to natolik, že na konci druhého setu už neměl žádnou ze tří možností k dispozici. Naštěstí v tiebreaku hráči dostanou ještě jednu možnost jestřábího oka navíc a to nakonec pomohlo získat Šátrymu druhý set.

Jedna z nepovedených výzev jestřábího oka ze strany Šátryho :-)

Šátry si ve všech třech setech držel procento prvního servisu kolem 70% a dal celkem 17 es. Zápas zakončil esem a druhý míč poslal na vzdálenou tribunu přesně do míst, kde jsem seděl. Míč letěl přes 50 metrů a já jen zvedl ruku a míč mi přistál do ruky. Šikula ten Šátry, vždycky byl.

Šátry po zápase s Kovalíkem

V dalším zajímavém zápase Radek Štěpánek (1978, ATP 219) porazil Eliase Ymera (1996, ATP 133) 6:4, 7:6(5)
Radek předvedl svůj divácky zajímavý tenis, výborně servíroval, dobře se pohyboval. Na returnu několika údery ubránil útok mladého Švéda a pak už něco vymyslel.

Mezi ženami jsem viděl zápas Gabriela Pantůčková (1995, WTA 362) – Tena Lukas (1995, WTA 271) 6:4, 6:7(2), 7:6(5)
Gábina skoro tři hodiny bojovala, běhala, všechno vrátila svou střední rychlostí a nakonec i trochu se štěstím vyhrála. Soupeřka se snažila hrát aktivně. V tiebreaku třetího setu za stavu 5:5 pokazila nahranou smeč a v další výměně Gábina i přes lehkou pomoc sítě zápas ukončila.

Vendula Žovincová (1997, WTA 704) – Silvia Njiric (1993, WTA 411) 1:6, 7:6(8), 3:6
Chorvatka do zápasu nastoupila ve velkém stylu, hrála rychle, dobře servírovala. Vendy první set nestíhala, ale ve druhém setu začala lépe servírovat a podržela si servis a soupeřka trochu znervózněla, že to nejde tak hladce jako v prvním setu. Díky výbornému servisu Vendy vyhrála druhý set v tiebreaku. Ve třetím setu si Njirič vybudovala rychle náskok 5:2 a 40:0, ale zápas ukončila až v dalším gemu při servisu Vendy. Nutno upřímně přiznat, že Njirič byla lepší a vyhrála zaslouženě.

Monika Kilnarová (1999, WTA 1265) – Anastasia Pribylova (1996, WTA 380) 6:3, 6:4
Ruska Pribylova se dobře hýbala a čekala na chybu soupeřky. Někdy si pomohla servisem, ale když musela do kurtu tak moc nevěděla co tam. Monika neměla svůj den. Věřím, že když by takovou soupeřku potkala na turnaji juniorů, tak by vyhrála. Navíc to byl fakt den blbec. Jakmile si Monika připravila útok a rozhodla se zakončit, tak míček skončil kousek dlouhý nebo vedle. Monika celý zápas musela dotahovat a to stojí spoustu sil. Ve druhém setu Monika za stavu 1:4 stáhla jeden brejk soupeřky a vypadalo to, že našla klid a už to půjde, ale soupeřka měla set a brejk v zádech a jeden brejk udržela. Škoda, ale další zkušenost.

Jesika Malečková (1994, WTA 311) – Nikola Vajdova (1989, WTA 1111) 6:1, 6:3
Jesika hrála rychle, dobře švihala, výborně se pohybovala, soupeřce nedala šanci. Jestřábí oko jednou ukázalo, že servis Jesiky letěl 180 km/hod.