Nový uživatel? Registrace | Přihlásit se
aktuálně  dv  top  dv  hot  dv  komentáře  dv  tagy  dv  populární tagy  dv  ATP / WTA top 20  dv  naši na ATP / WTA  dv  kam za tenisem  dv  
výsledkynaši v akcitenisové kartičkysoutěžmoje hvězdavědomostiturnaje
aktuálnětophotkomentářetagypopulární tagyATP / WTA top 20naši na ATP / WTAkam za tenisem
Tenisové rakety Tenisové oblečeníTenisové botyTenisové taškyTenisové míče
nabídkavýsledkyžebříčkykdo a co?breakpointydiskuseL!VEhistorietiketychallengeduelprasátkochallenge turnajdeblíktipovačka
seznam albkomentáře
videakomentáře
kompletní seznamnový inzerát
Prahastředočeskýjihočeskýzápadočeskýseveročeskývýchodočeskýjihomoravskýseveromoravský
Prahastředočeskýjihočeskýzápadočeskýseveročeskývýchodočeskýjihomoravskýseveromoravský

Články


  Aktuálně Top Hot Videa  

Ohlédnutí za ATP challengerem Ostrava Open 2020 by MONETA

napsal briza 07.09.2020

Na přelomu srpna a září se v Ostravě uskutečnil ATP challenger dotovaný částkou 156.240,–USD. Turnaj s názvem Ostrava Open 2020 by MONETA byl v pořadí třetím ze série čtyř challengerů na území ČR. V srpnu se hrál challenger na Štvanici a na TJ Spoje, v září v Ostravě. Posledním v řadě je challenger v Prostějově. Vítězem ATP challengeru Ostrava Open 2020 by MONETA se stal Rus Aslan Karatsev (1993, ATP 140), který ve finále porazil Němce Oscara Otteho (1993, ATP 219) 6:4, 6:2. Čtyřhru vyhráli Artem Sitak (NZL) a Igor Zelenay (SVK), kteří ve finále porazili Poláky Karola Drzewiecki a Szymona Walkowa 7:5, 6:4. Více na www.ostravaopen2020.cz.

Aslan Karatsev

Finále dvouhry
Rus Aslan Karatsev porazil Němce Oscara Otteho 6:4, 6:2. Zápas měl vysokou kvalitu. Karatsev byl velice solidní ve výměnách a naopak tvrdě servírující Němec se snažil hrát cokoli jiného než delší výměny. Byl to zajímavý ne až tak typicky antukový tenis. Oba borci se často dostávali k síti, i když Karatsev tam šel dohrát připravený útok a Otte tam chodil více na překvapení. Karatsev zaslouženě vyhrál, když za celý turnaj neztratil ani jednou své podání.

Finále čtyřhry
Do finále čtyřhry se překvapivě dostali Poláci Drzewiecki/Walkov, kteří v semifinále porazili nizozemský daviscupový debl Griekspoor/Haase. Přesněji řečeno Griekspoor a Haase vítězství Polákům darovali svými až neuvěřitelnými chybami. Za stavu 9:8 pro Nizozemce v supertiebreaku dal Griekspoor dvě dvojchyby a za stavu 10:11 přidal další dvojchybu jeho parťák Haase. Neuvěřitelné.
Druhým párem postoupivším do finále čtyřhry se stali Artem Sitak (NZL) a Igor Zelenay (SVK), kteří v semifinále porazili nizozemský pár Arends/Pel.
Ve finále Artem Sitak (NZL) a Igor Zelenay (SVK) porazili polský pár Drzewiecki/Walkov 7:5, 6:4.

Česká stopa
Nejdále v turnaji došel Zdeněk Kolář, který nejdříve musel projít dvoukolovou kvalifikací. Ve finále kvalifikace porazil v napínavém českém derby Michala Vrbenského 3:6, 6:4, 7:5. V prvním kole hlavní soutěže měl původně Zdeněk hrát s Francouzem Rinderknechem, který si však zranil prst na noze a nahradil ho lucky loser Malek Jaziri. Kolář ho porazil 6:3, 7:5 a v dalším kole porazil i Kazacha Popka 5:7, 6:4, 7:5, když odvrátil jeden mečbol soupeře. Ve čtvtfinále mu vystavil stopku výborně hrající Němec Oscar Otte 1:6, 1:6.
Lukáš Rosol (1985, ATP 167) v prvním kole porazil Korejce Chunga (1996, ATP 144) 2:6, 6:4, 6:0, když už prohrával 2:6, 1:4 a Chung servíroval. V této chvíli Rosola zachránilo obecenstvo, které Lukáše vytleskalo až do vítězství. V dalším kole Rosol nestačil na Němce Otteho 2:6, 0:6, který hrál rychle a výborně servíroval.
Kvalifikací prošel Vít Kopřiva (1997, ATP 322), který však v prvním kole nevyužil setboly ve druhém setu proti Bělorusovi Ivashkovi (1994, ATP 139) 4:6, 6:7(4). Kopřiva však odehrál dobrý turnaj, v kvalifikaci porazil Rakušana Ofnera (1996, ATP 159) a Němce Bachingera (1987, ATP 270).
Tomáš Macháč (2000, ATP 246) startoval na volnou kartu Českého tenisového svazu. Bohužel měl těžký los a nestačil na pozdějšího vítěze Rusa Karatseva (1993, ATP 140) 4:6, 4:6.
Dalibor Svrčina (2002, ATP 852) – druhá karta svazu – prohrál s bývalým 10. hráčem světa Gulbisem (1988, ATP 158) 4:6, 1:6. Ve výměnách to bylo vyrovnané, ale obrovský rozdíl byl na podání.

Počasí
Přestože úterní program (1. kolo dvouhry a čtyřhry) byl z důvodu vytrvalého deště zrušen, tak to průběh turnaje nijak vážněji nepoznamenalo. Další dny už panovalo vesměs slunečné počasí, ideální na tenis. Vydatně zapršelo zase v noci před finále, ale technická četa pod vedením Mirka Eliáše dala centrální dvorec do hratelného stavu, takže finále začalo pouze s hodinovým zpožděním.

Obecenstvo
Přestože současná higienická situace není ideální a v závěrečných kolech již nehráli čeští zástupci, lidé si cestu do areálu SC Ostrava našli. Tenis má v Ostravě vybudovanou tradici.

Organizace
Organizace ATP challengeru není vůbec jednoduchá. ATP má přísné požadavky na počet empajrových a lajnových rozhodčích, sběračů, … Letos poprvé bylo potřeba zajistit pro všechny hráče i organizační pracovníky testy na covid 19, které jsou platné pouze 96 hodin, pak je potřeba je nechat znovu otestovat. Testy naštěstí hradí ATP. Pro všechny hráče je zajištěno ubytování, již tradičně v hotelu Mercure, který je pověstný bohatou snídaní :-).

Hygienická opatření
Tzv. Covid tým dezinfikoval po každém zápase vše, s čím hráči přišli do kontaktu. V areálu byly pro veřejnost zavřené prostory, ve kterých se pohybovali hráči a rozhodčí. Empajroví i lajnoví rozhodčí museli mít na dvorci roušky. Technická četa musela kurty upravovat také s ochranou úst a nosu. Bylo to letos prostě jiné. Ale důležité bylo, že nikdo z testovaných neměl pozitivní test a nemusely se řešit nepříjemnosti.

Nálada
V Ostravě je vždy dobrá nálada, kterou dělají dvě hlavní osoby turnaje Václav Roubíček a Tomáš Ostarek. Mají dlouholeté zkušenosti s pořádáním dubnového ATP challengeru Prosperita Open, takže už je nic nepřekvapí a když přecejen vznikne problém, vyřeší ho kratce ostravsky :-).

Závěrem
V první řadě je potřeba poděkovat Českému tenisovému svazu, který ATP challenger s tak vysokou dotací do Ostravy přidělil, aby zachoval tradici každoročního ATP challengeru v Ostravě. Celá série 4 ATP challengerů je výsledkem dlouhodobé práce svazu, která dává mladým českým hráčům šanci získat cenné body do žebříčku ATP. A díky dalším turnajům organizovaných svazem (turnaje solidarity a anděje ČTS ve Starých Splavech, Liberci a Prostějově, TOP liga, …) byli čeští hráči na tyto ATP challengery výborně připraveni a svoji šanci využili (Vrbenský a Kolář na Štvanici, Rosol na Spojích, Kolář v Ostravě).

Napsal: Lukáš Březina

3Odeslat článek emailem    Facebook    TwitterPOSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJHRANĚJŠÍ VIDEA (14 dní)