Nový uživatel? Registrace | Přihlásit se
aktuálně  dv  top  dv  hot  dv  komentáře  dv  tagy  dv  populární tagy  dv  ATP / WTA top 20  dv  naši na ATP / WTA  dv  kam za tenisem  dv  
výsledkynaši v akcitenisové kartičkysoutěžmoje hvězdavědomostiturnaje
aktuálnětophotkomentářetagypopulární tagyATP / WTA top 20naši na ATP / WTAkam za tenisem
Tenisové rakety Tenisové oblečeníTenisové botyTenisové taškyTenisové míče
nabídkavýsledkyžebříčkykdo a co?breakpointydiskuseL!VEhistorietiketychallengeduelprasátkochallenge turnajdeblíktipovačka
seznam albkomentáře
videakomentáře
kompletní seznamnový inzerát
Prahastředočeskýjihočeskýzápadočeskýseveročeskývýchodočeskýjihomoravskýseveromoravský
Prahastředočeskýjihočeskýzápadočeskýseveročeskývýchodočeskýjihomoravskýseveromoravský

Články


  Aktuálně Top Hot Videa  

Český tenis na univerzitách v USA: Marek Ondrůj

napsal briza 24.03.2020

Protenis ve spolupráci s agenturou Stipendia.cz pravidelně přináší našim čtenářům příběhy českých tenistů na univerzitách v USA. Tento rozhovor je ale tak trochu netradiční, protože jsme měli možnost popovídat si s Markem Ondrůjem, což je nejen výborný tenista a absolvent University of the Southwest v Novém Mexiku, ale především úspěšný fyzioterapeut, dnes vykonávající svou praxi v USA.

Marek Ondrůj

Dobrý den, Marku, přestože se naše rozhovory zpravidla snažíme řídit chronologicky, dovolte mi ve Vašem případě začít z úplně opačného konce. Většina českých studentů se po studiích za oceánem vrací domů, ať už za navazujícím studiem nebo za budováním své další kariéry, Vaše cesta je v tomto směru ovšem odlišná. Proč jste se rozhodl zůstat v USA?
Po ukončení bakalářského studia v Novém Mexiku se mi podařilo vystudovat doktora fyzioterapie na univerzitě v Texasu. Studium bylo velmi intenzivní a trvalo další tři roky, ale zkušenost na této škole byla velice dobrá. Po ukončení studia jsem si našel zaměstnání a po roce jsem od firmy, pro kterou dnes pracuji, dostal zelenou kartu, což je permanentní rezidence – taková nabídka se prostě neodmítá. Protože jsem studoval v oboru medicíny, dnes mám dost práce a zároveň pocit, že mám také co nabídnout. Život v USA je trochu jiný než v ČR, je o něco rychlejší a zároveň nabízí mnoho pracovních příležitostí. Vzdělaní lidé vždy najdou své uplatnění. I přes velké pracovní vytížení mám stále ještě čas na trénování tenisu a občas si dokonce zajedu na tenisový turnaj.  

Dá se tedy říci, že tenis Vás provází celým životem. Vzpomenete si ještě, kde jste s tenisem začínal?
Tenis jsem začínal hrát za TJ JE Dukovany, což byl tenisový klub v Třebíči. Teď už se tento klub jmenuje Spartak Třebíč. K tenisu nás s bráchou přivedli rodiče, především mamka. Pokud si pamatuji, tak s tenisem jsem začal někdy v sedmi letech, ale už od pěti let jsem také hrál hokej za SK HS Třebíč.

Kdy jste se rozhodl odejít studovat do USA? Dnes tento Váš krok můžeme bez nadsázky nazvat naprosto klíčovým životním rozhodnutím…
Mé rozhodnutí se rodilo ve třeťáku až čtvrťáku na gymnáziu v Třebíči. Tehdy jsem se díval na možnosti vysokých škol v České republice a zkrátka jsem ještě nechtěl končit se závodním tenisem. K tomu všemu jsem si stále nebyl jistý, co přesně bych chtěl studovat. Vnitru jsem tušil, že bych se chtěl realizovat v medicíně, ještě jsem ale nechtěl udělat to konečné rozhodnutí. Moc dobře jsem věděl, že studium by bylo na prvním místě a sport by šel stranou. Na to jsem sport měl moc rád, abych ho odsunul až na druhou kolej. V té době jsem byl navíc dost motivovaný jedním tenistou z Třebíče, který byl o dva roky starší a začal hrát tenis a studovat v Kalifornii. Naštěstí jsem našel obrovskou podporu u mých rodičů, takže samotné rozhodnutí už nebylo tak složité. Následná spolupráce s paní Monikou Mertovou z agentury Stipendia.cz, která zprostředkovává studium v USA včetně sportovních stipendií, a její pomoc s vyřízením veškerých náležitostí mě ve správnosti mého rozhodnutí jen utvrdila.

Český tenis na univerzitách v USA

Jakým způsobem jste řešil výběr samotné univerzity?
V mém případě výběr nebyl až tak složitý, prostě jsem chtěl jít hrát tenis a studovat do USA, to bylo hlavní, co jsem řešil. Jak velká škola to bude nebo kde se bude nacházet mě ani tak nezajímalo. Jediné kritérium pro mě byl studijní obor. Šel jsem tehdy studovat a hrát tenis do Nového Mexika.

Prozradíte Vaše zkušenosti s přijímacím řízením?Máte nějaké rady pro ostatní studenty, kteří se rozhodnou pro stejnou cestu?
Přijímací řízení na bakalářské studium, kde je zpravidla možnost také získat sportovní stipendium, se skládá hlavně z testů SAT a TOEFL. Test SAT je možné nahradit testem ACT, ale s tím nemám zkušenosti. U testu SAT se zkušební sekce skládají ze zkoušky anglických slovíček, textu, psaní a matematiky. SAT je hlavní přijímací test na vysoké školy do USA. Test TOEFL je na ověření znalostí anglického jazyka. Studentům bych doporučil se především připravit na angličtinu a matematiku, k čemuž mi posloužila učebnice na přípravu na SAT. V této knize je všechno, včetně zkušebních testů. Matematika je pouze základní a je to určitě nejjednodušší část z celého testu.

Vzpomenete si na Vaše začátky v USA?
Na příjezd do USA nikdy nezapomenu, protože to byl doslova kulturní šok. Všechno bylo jiné, ale zároveň mě nadchlo, že jsem byl v neznámém a novém prostředí. Asi jako každý jsem měl ze začátku problémy s angličtinou. Základy jsem měl, ale konverzace nebyla moc dobrá. Nějakou dobu mi trvalo, než jsem začal dobře rozumět, co lidi říkali. Američané jsou sice po mentální stránce trochu rozdílní od Evropanů, ale typově jsou nám velice podobní, takže po této stránce nebyl žádný problém. Pokud bych měl mluvit o mém tenisovém družstvu, tak jedině v dobrém. Bylo tam hodně lidí z různých částí USA a jiných koutů světa, takže jsme se tak nějak všichni skamarádili a tolerovali. Zároveň jsme spolu hráli a tvrdě makali v přípravě, takže jsme spolu všichni šli za stejným cílem. Trenéři byli dobří, ale nároční. Náš tenisový trenér byl armádní veterán, takže byl dost tvrdý a aplikoval metody naučené v armádě – byla disciplína a dřelo se, k tomu všemu jsme se ještě museli dobře učit. Ubytování bylo přímo v kampusu univerzity a jídlo ve školní jídelně, takže vše v dosahu. Mimoškolní aktivity jsme většinou trávili se spoluhráči z tenisového družstva, snažili jsme se věnovat i jiným sportům, nebo zajít za kulturou. Rád vzpomínám také na dny, kdy nás trenér pozval k sobě domů. Většinu volného času jsme tedy trávili společně s tenisovým družstvem.

Jak dnes s odstupem času hodnotíte Vaše rozhodnutí odejít studovat do USA?
Perfektní zkušenost! Člověk ve světě vidí jiné věci a také se naučí tak trochu jinak myslet, než když zůstane v České republice. Získá přehled a začne se na věci dívat s větším nadhledem. Ohledně studia to bylo také přínosné. Během bakalářského studia se vyučují základní věci, ale hlavně je to více o praxi než v ČR. Přijde mi, že je to v tomto ohledu lepší, člověk se soustředí nejenom na to, aby se všechno naučil nazpaměť, ale aby své znalosti využil i v praktických každodenních věcech. Podle mého názoru je to také důvod, proč lidé studující v USA mají jiný pohled na některé věci a jsou i více praktičtější v životě. Prostě se v USA tolik nestudují věci, které člověk pak v životě už nepotřebuje. Je to jednodušší přístup. Pokud někdo má tu příležitost a zvažuje studium v USA, tak já osobně bych jedině doporučil.

Marku, děkujeme za Váš čas a přejeme hodně úspěchů v práci i v osobním životě za oceánem.


Agentura Stipendia.cz nabízí své služby na českém trhu již od roku 2005 a od samého počátku její činnosti je jejím hlavním cílem zajistit svým klientům studium na univerzitách v USA s možností získání sportovního nebo akademického stipendia. Během této doby se agentuře Stipendia.cz podařilo zajistit studium v USA stovkám spokojených klientů nejen z ČR, ale z celé EU, z nichž velice významné procento tvoří právě vyznavači bílého sportu. Nespornou výhodou pro práci agentury Stipendia.cz je osobní zkušenost s americkým univerzitním systémem a s možností využití stipendia. Veškerá činnost agentury směřuje především k tomu, aby bylo vyhověno konkrétním požadavkům klientů ohledně budoucího studia, tzn. studijního oboru, umístění univerzity, výše stipendia, sportovních možností, aj.

Kontaktní informace:
Ing. Monika Mertova, MBA
agentura Stipendia.cz
Mahenova 6B
Brno 602 00

Czech Republic
Tel: 00420 608765674
E-mail: info@stipendia.cz
www.stipendia.cz

57

Odeslat článek emailem    Facebook    TwitterPOSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJHRANĚJŠÍ VIDEA (14 dní)