Nový uživatel? Registrace | Přihlásit se
aktuálně  dv  top  dv  hot  dv  komentáře  dv  tagy  dv  populární tagy  dv  ATP / WTA top 20  dv  naši na ATP / WTA  dv  kam za tenisem  dv  
výsledkynaši v akcitenisové kartičkysoutěžmoje hvězdavědomostiturnaje
aktuálnětophotkomentářetagypopulární tagyATP / WTA top 20naši na ATP / WTAkam za tenisem
Tenisové rakety Tenisové oblečeníTenisové botyTenisové taškyTenisové míče
nabídkavýsledkyžebříčkykdo a co?breakpointydiskuseL!VEhistorietiketychallengeduelprasátkochallenge turnajdeblíktipovačka
seznam albkomentáře
videakomentáře
kompletní seznamnový inzerát
Prahastředočeskýjihočeskýzápadočeskýseveročeskývýchodočeskýjihomoravskýseveromoravský
Prahastředočeskýjihočeskýzápadočeskýseveročeskývýchodočeskýjihomoravskýseveromoravský

Články


  Aktuálně Top Hot Videa  

Český tenis na univerzitách v USA: Štýblová Lenka

napsal briza 26.02.2020

Protenis ve spolupráci s agenturou Stipendia.cz pravidelně přináší našim čtenářům příběhy českých tenistů na univerzitách v USA. V rozhovoru s Lenkou Štýblovou, absolventkou Chowan University, jsme měli možnost si popovídat o tom, jaké to je začínat s tenisem v relativně pozdějším věku a na jak dalekou cestu se díky studiu v USA může vydat, jak sama říká – dívka z malé české vesničky.

Lenka Štýblová

Dobrý den Lenko, s tenisem jste na dnešní poměry začínala o hodně později, než Vaše pozdější spoluhráčky. Co ovlivnilo Vaše sportovní začátky?
V dětství by mě ani nenapadlo, že tenis bude mým sportem číslo jedna a kam se díky tenisu podívám. Od malička jsem hrála fotbal, především díky mým starším bratrům. Pravidelně jsem trénovala a účastnila se organizovaných soutěží. Na hřišti jsem sice vždy byla jediná holka, ale fotbal jsem prostě milovala! Ve dvanácti letech však přišel zásadní zlom, kdy jsem již musela přestoupit do dívčího týmu, který byl od místa mého bydliště hodně vzdálený. Jedinou možností bylo bydlet na internátě, což jsem já ani moji rodiče nechtěli. Vzhledem k mé neposednosti to ovšem bez sportu nešlo, tak jsme společně přemýšleli, jak dál. Mamka mě tenkrát viděla u nějaké spíše umělecky orientované pohybové aktivity jako je tanec, ale nakonec zvítězil tenis. Svou první tenisovou raketu jsem tedy poprvé v životě držela až ve dvanácti letech. Přestože jsem trénovala dvakrát až třikrát týdně, tak jsem moc soutěží a turnajů neodehrála. Tenis jsem skutečně brala jako nutnou pohybovou aktivitu. Ke změně však došlo během mého studia střední školy v Brně. Měla jsem štěstí a navázala spolupráci se zkušenými trenéry, dokonce jsem byla rok v tenisové akademii. V té době jsem tenis asi poprvé začala brát skutečně vážně.

Český tenis na univerzitách v USA

Na střední škole jste už ale přeci musela přemýšlet, kam povedou Vaše kroky po maturitě?
Ke všemu jsem tehdy přistupovala asi jako většina českých studentů, na vše jsem měla dostatek času… Dnes už samozřejmě vím, že to nebylo ideální. Mým snem bylo cestovat, tak jsem se po konzultaci s trenérem rozhodla oslovit agenturu Stipendia.cz, která pomáhá českým sportovcům na univerzity v USA a především se získáním sportovního stipendia. Výborné reference jsem měla nejen od mého tenisového trenéra, ale i od mnoha dalších lidí z tenisového prostředí, takže následovala schůzka s paní Monikou Mertovou. Díky tomuto, v mém životě možná osudovému setkání, vše nabralo rychlý spád. Vzhledem k tomu, že jsem v té době byla již v maturitním ročníku, muselo se vše řešit neodkladně. Natočení tenisového videa bylo v mém případě klíčové, protože jsem neměla tolik tenisových výsledků, a zároveň jsem se začala velice intenzivně připravovat na nezbytné testy SAT a TOEFL. Má angličtina byla v té době podprůměrná, takže jsem několik týdnů věnovala přípravě na testy svůj veškerý volný čas. Vzhledem k tomu, že jsem s celým přijímacím procesem začala velmi pozdě, neměla jsem speciální požadavky na univerzitu, ani na lokalitu umístění. V tomto směru jsem neměla žádné zkušenosti, takže jsem paní Mertové naprosto důvěřovala. A vyplatilo se! Spolupráce byla prostě skvělá. Dodnes jsem moc ráda, jak nám se vším pomohla a já mohla po několika týdnech stát s kufry a minimálními znalostmi angličtiny na letišti a těšit se na své velké dobrodružství. Byl to můj vůbec první let letadlem…

Český tenis na univerzitách v USA

Muselo to pro Vás být velice náročné období. Kdo Vás v těchto chvílích nejvíce podporoval?
Na prvním místě musím zmínit svou rodinu, především rodiče. Nejen v období přijímacího řízení, ale vlastně během celého studia v USA, jsem cítila obrovskou duševní podporu ze strany mamky, která mě vždy naplňovala pozitivní energií, a ze strany taťky se mi v důležitých chvílích dostalo také potřebné finanční podpory, bez které by to určitě vůbec nešlo. Za čtyři roky studia jsem měla možnost navštěvovat více univerzit v různých státech USA, takže někdy nebylo lehké se adaptovat na nové prostředí. Na druhou stranu jsem měla možnost poznat hodně lidí, od kterých jsem mohla čerpat zkušenosti.

Český tenis na univerzitách v USA

Po ukončení studia jste se tedy rozhodla zůstat v USA?
Během posledního roku studia na univerzitě v USA jsem se hodně rozhodovala, zda se po studiích vrátit domů, nebo zůstat v USA a pokusit se najít práci. Ve Spojených státech existuje program OPT – Optional Practical Training, který dává zahraničním studentům možnost legálně pracovat v oboru po dobu jednoho roku. Do programu je potřeba se přihlásit tři měsíce před ukončením studia a s registrací pomůže samotná univerzita. Pak už jen čekáte na odpověď… V létě se mi podařilo získat práci v tenisové akademii v Orlandu na Floridě, kde jsme organizovali dětské tenisové kempy, ale po konci léta jsem za tenisem musela opět cestovat, což se mi už moc nechtělo. Zkusila jsem tedy několik brigád, během kterých jsem intenzivně hledala práci na plný úvazek spojenou s tenisem. Byla jsem překvapená, jak je pro mě složité najít si po škole práci. Když už mi zbývalo pouze několik týdnů do vypršení OPT programu, byla jsem rozhodnutá vrátit se domů, protože jsem měla za sebou velice náročný rok. Jednoho dne, když už jsem nedoufala, mi přišla odpověď na jednu z mých žádostí o práci. Firma PBI měla zájem se mnou udělat přijímací pohovor prostřednictvím Skype. Po několika kolech vstupních pohovorů jsem byla pozvána na školení do centrály v Texasu a já si uvědomila, že mám svou první opravdovou práci jako tenisová trenérka.

PBI je pravděpodobně pro většinu tenisových nadšenců z ČR neznámý pojem. Můžete společnost ve stručnosti popsat?
PBI je zkratka pro Peter Burwash International. Peter je nejen zakladatelem společnosti, ale také bývalou kanadskou tenisovou jedničkou. Slavil hráčské tenisové úspěchy a po ukončení kariéry se stal uznávaným trenérem. Jako trenér měl možnost spolupracovat např. s Venus a Serenou Williams. Společnost PBI založil za účelem umožnit tenistům trénovat s proškolenými profesionálními trenéry z celého světa. V současné době PBI spolupracuje s téměř šedesáti resorty, hotely a kluby ve dvaceti čtyřech zemích světa.

To zní velice zajímavě. Jaká je Vaše pozice?
Jak jsem zmínila, musela absolvovat měsíční vstupní školení, po kterém jsem okamžitě odcestovala na mou první pracovní zkušenost – do Ritz-Carltonu v Bahrajnu, kde jsem dodnes. Nikdy předtím jsem v této zemi nebyla a po pěti letech v USA je to opět obrovská změna. Naprosto odlišná kultura, mentalita lidí a nové prostředí. Mám obrovské štěstí, protože jsem zde s kolegou, který je u PBI již osmnáct let, během kterých procestoval Čínu, Thajsko, Bahamy, Havaj apod. Můžu tedy pro mou další práci načerpat hodně zkušeností. Sama jsem zvědavá, kam povedou mé další pracovní tenisové kroky…

Pokud byste tedy měla zpětně hodnotit Vaše rozhodnutí odejít studovat do USA?
Jsem si jistá, že já osobně nikdy nebudu tohoto rozhodnutí litovat. Pro ty, co se stále rozmýšlí, mám velké doporučení – běžte do toho! Všechny začátky jsou těžké, nejen pro vás, ale i pro vaši rodinu. Jakmile ale toto období překonáte, nebudete věřit, jak se vám změní život. Nikdy bych nevěřila, jak rychle může člověk dospět, když se najednou musí o vše postarat sám. Poznala jsem, že rodina a zdraví je to nejcennější, co člověk má. Měla jsem možnost setkat se s lidmi z téměř celého světa, navštívila jsem místa, které jsem znala pouze z obrázků a naučila jsem se dva světové jazyky. Je to neuvěřitelná životní zkušenost, kterou vám už nikdo nikdy nevezme.

Lenko, děkujeme za rozhovor, ve kterém jsme se trochu nezvykle odpoutali pouze od studia a tenisu na univerzitách v USA. Přejeme Vám hodně štěstí, ať už Vaše další kroky povedou kamkoliv.


Agentura Stipendia.cz nabízí své služby na českém trhu již od roku 2005 a od samého počátku její činnosti je jejím hlavním cílem zajistit svým klientům studium na univerzitách v USA s možností získání sportovního nebo akademického stipendia. Během této doby se agentuře Stipendia.cz podařilo zajistit studium v USA stovkám spokojených klientů nejen z ČR, ale z celé EU, z nichž velice významné procento tvoří právě vyznavači bílého sportu. Nespornou výhodou pro práci agentury Stipendia.cz je osobní zkušenost s americkým univerzitním systémem a s možností využití stipendia. Veškerá činnost agentury směřuje především k tomu, aby bylo vyhověno konkrétním požadavkům klientů ohledně budoucího studia, tzn. studijního oboru, umístění univerzity, výše stipendia, sportovních možností, aj.

Kontaktní informace:
Ing. Monika Mertova, MBA
agentura Stipendia.cz
Mahenova 6B
Brno 602 00

Czech Republic
Tel: 00420 608765674
E-mail: info@stipendia.cz
www.stipendia.cz

70

Odeslat článek emailem    Facebook    TwitterPOSLEDNÍ ČLÁNKY

NEJHRANĚJŠÍ VIDEA (14 dní)