Tenis na vozíku: Brno Cup 14 ovládl Sommerfeld

napsal briza 27.08.2014

Již devatenáctý ročník brněnského turnaje vozíčkářů, letos po hlavičkou statutárního města Brna, se hrál na dvorcích brněnského Classicu od 22. do 24. srpna 2014. V krásném areálu se utkalo v hlavní soutěži kategorie ITF Futures Series 16 hráčů, v Second Draw a soutěži žen hrálo vždy po 8 hráčích.

Steffen Sommerfeld

Nejvýše nasazeným byl Slovák Marek Gergely (49.), o místo níže na žebříčku byl Steffen Sommerfeld z Německa, mezi nasazené se dostali i Michal Stefanu (74.) a Miro Brychta (92.) Los byl nesmírně krutý – v prvním kole se utkali Brychta (92.) s mladým Utíkalem (93.) a po veliké bitvě nakonec vyhrál zkušenější 75, 76. Potůčka čekal druhý nasazený Sommerfeld, Kubát se utkal s Haškem (Kubát nevyužil několik MP a prohrál), Jochymka čekal Michal Stefanu a Filipowskému z Karviné los přisoudil Gergelyho.

Do semifinále se dostali první čtyři nasazení, nejvíc problém měl se svérazným Řekem Diamantisem Brychta, který, přes vedení 4/1 ve druhé sadě, nakonec musel vybojovat výhru až v tie breaku.

V semi větší odpor prvému nasazenému klad Stefanu, podlehl Gergelymu 26, 57, zatímco Brychta po prvním, relativně vyrovnaném setu, si z druhého odnesl nepopulárního kanára.

Finále ovšem ukázalo tenis na vozíku v plné kráse. Bylo plné dlouhých výměn, skvělého pohybu obou hráčů a Gergely, který se na okruh vrátil po dvouleté přestávce, na konci tahal za kratší konec, „Sommie“ vyhrál 63, 46, 61 a Marek si mohl ukroutit hlavu nad tím, co se s ním stalo v závěrečné sadě.

Spravil si chuť společně s Stefanu ve čtyřhře, kde porazili, po dvakrát pro déšť přerušeném zápasu, Sommerfelda s Utíkalem 63, 36 a 10/8 v MTB .

Soutěž žen měla jasnou favoritku Christine Schoen z Francie (39.) a ta svou úlohu splnila. Ve finále porazila mladinkou Britku Merry (Luz Esperanzu)(73.) 61, 62. Tato Britka nemá ještě 14 let, v 11 letech patřila k největším tenisovým nadějím Velké Britanie, ale infekční onemocnění kyčlí ji podepsalo přestupní lístek do wheelchair tenisu.. Soutěž žen byla skvělou příležitostí na získání bodů pro tři české ženy, z nichž Pořízková se dostala do semifinále, kde po boji a velmi pěkném výkonu podlehla právě mlaďounké Luz Esperanze a společně s Schoen se probojovala do finále debla. Tam podlehly až závěrečném super tie-breaku 7/10 dvojici Merry, Mietrikiewicz (POL).

Second Draw ovládl po návratu od sledge hokeje a olympijských povinností Tomáš Kvoch, který, ač bez rankingu, v této soutěži zvítězil ve dvouhřei i čtyřhře (s Haškem).

Malou záplatou pro Utíkala bylo vítězství v soutěži útěchy, kde ve finále (poté, co v semi málem prohrál s Jochymkem) zničil Poláka Mietrikiewicze (106­.)

Ceny nejlepším mužům a ženám předal primátor statutárního města Brna Roman Onderka. Další vozíčkářské akce jsou na pořadu 30.-31. 8. v Radnicích na turnaji RAdnický pohár by Daikin, kde se zahajuje nový ročník Docucom Tour – mistrovství ČR v tenisu na vozíku. Ten pokračuje na konci října turnajem v Kurdějově již v hale a vrcholem by měl být turnaj Prague Cup Czech Indoor v průhonické hale na konci listopadu, kde na turnaj kategorioe ITF 2 by se mohla sjet velmi silná konkurence. Je to nesmírně oblíbený turnaj a přes určité problémy, které vznikly zánikem Club hotelu, pevně věříme, že se nám podaří akci uspořádat. Je paradoxní, že v roce, kdy po mnohaletém čekání na přidělení ITF 2, se splnil náš sen, tak zanikla možnost ubytování přímo v areálu, který byl pro vozíčkáře naprosto ideální.

Tenis na vozíku získává stále více příznivců a věříme, že k devatenáctiletému Utíkalovi přibudou další nadějní hráči, kteří ponesou dál prapor, který před dvaceti lety vztyčili Mirek Brychta, Jirka Fiala a další nadšenci.